Zimní kurz Vysoké Tatry

zimní kurz, základy pohybu, jištění a záchrany v zimních horách

Kurz vhodný nejen pro horolezce, ale i vysokohorské turisty,kteří se chtějí bezpečně pohybovat v zasněženém či ledovcovém terénu.

Umět se správně pohybovat na mačkách a pracovat s cepínem neznamená vždy lézt kolmé ledopády, jak to většinou vidíme na reklamních fotkách katalogů. I takové obyčejné uklouznutí na prudším svahu může mít fatální důsledky. Umět zabrzdit svůj pád či pád spolulezce v prudkém sněhovém žlabu je výborná zkušenost na oblíbené tury, jako jsou třeba na Mont Blanc, Gross Glockner a jim podobné.

Budeme se učit zabrzdit svůj pád jak s mačkami a cepínem, tak i bez cepínu a maček, zachytit pád prvolezce lanem v prudkém sněhovém terénu. V dnešní době, kdy se prodává plno všelijakých jistítek, zjistíte, že v takovém terénu jsou vám k ničemu. Zjistíte, jak důležité je, umět se jistit s minimem pomůcek. V mém horolezeckém životě mi sněhový bivak, kdy jsem se zahrabal do sněhové zavěje, minimálně jednou zachránil život. Umět rychle a efektivně vybudovat sněhový záhrab, je snad povinností horolezce, který se chce pohybovat po zasněžených vrcholcích hor. Sněhový záhrab ve vichřici, sněhové bouřce či v potřebě nouzově přenocovat, je mnohdy daleko lepší než stan za mnoho tisíc korun. Strávil jsem ve sněhovém záhrabu mnoho nocí a vím, že se v něm dá nejen pohodlně vyspat, ale i navařit, a třeba i usušit mokré oblečení. Když venku řádí vichřice, uvnitř máte ticho a klid. A nebojte se, že se v něm udusíte :-). A proto se to vše naučíme.

Pomoc s vytažením spolulezce po pádu, nejen do ledovcové trhliny, bude také nedílnou součástí tohoto kurzu.

Celé tři dny budeme probírat lavinovou prevenci. To, že si koupíte lavinový vyhledávač, je správné a doporučuji to. A jsou i kurzy jak s ním pracovat. Ale mnohem důležitější je, se do laviny vůbec nedostat. A vidět na vlastní oči sněhový žlab, kam za daných podmínek nelézt, a naopak kudy by to šlo, je veliká deviza každého horala.

A v neposlední řadě si zkusíme vybudování jistících stanovišť, ať už ve sněhu, ledu či na skále. Protože takový bezpečný štand, ze kterého můžete slanit, když už se vám povedlo někam vlézt, odkud to nejde slézt dolů, je k nezaplacení.

Termín

1.-3. dubna 2023

Odjezd

Praha hl. n. 31.3. večer - návrat Praha 4.4. ráno

Počet účastníků

11 lidí

Cena kurzu

5878,-

V ceně kurzu

Pokud budete mít své vybavení, bude vám z ceny odečteno za:

Pokud by někdo nejel s námi vlakem z Prahy a setkali bychom se až v Tatrách, bude mu od ceny akce odečtena doprava vlakem.

V ceně není

Co s sebou, co nepůjčujeme?

Pohorky, zimní oblečení.

Jak se přihlásit?

Na kurz se můžete přihlásit několika způsoby: